Veliki prasak uzivo na Internetu!
CERN je poceo sa eksperimentom veka u Velikom hadronskom kolajderu (LHC) - simulaciju Velikog praska, koji se prenosi putem interneta * Eksperiment započeo u 9.30 sinhronizovanjem rada svih komponenti Velikog hadronskog kolajdera (LHC) * Eksperiment veka je u poslednje vreme postao predmet žestokih rasprava, pošto postoji strah da bi iz njega mogle da se izrode crne rupe, koje će rasti i na kraju progutati Zemlju.
CERN (Evropska organizacija za nuklearna istraživanja) je saopštio da je postojao "mali električni problem" tokom noći, međutim, da naučnici zbog toga ne nameravaju da odlože eksperiment. Vođa projekta Lin Evan nije dala nikakve detalje u vezi ovih problema, ali je naglasila da neće menjati početak eksperimenta. Ceo istraživački postupak, koji bi trebalo da otkrije tajne nastanka kosmosa i njegove budućnosti, trajaće oko 15 godina. Projekat izgradnje Hadronskog kolajdera je do sada koštao oko devet milijardi dolara.
Cilj eksperimenta je simuliranje Velikog praska, u uslovima sličnim onima koji su postojali milijarditi deo sekunde posle postanja svemira.
Kako je predviđeno, merenja u kolajderu bi trebalo da daju šansu naučnicima da predvide dalji tok razvoja kosmosa i pronađu Higsov bozon, česticu koja je ključ za objašnjenje mase i suštine univerzuma.
Ako sve bude u redu, prvi sudari protona u najvećem akceleratoru čestica na svetu, Velikom hardonskom kolajderu dugom 27 kilometara, mogu se očekivati najranije 21. oktobra.
Hakiran CERN-ov Veliki prasak!
Grčki hakeri "Greek Security Team" uspjeli su provaliti u računare CERN-a i samo nekoliko sekundi delilo ih je od preuzimanja kontrole nad delom LHC-a (Large Hadron Collider), koji služi za simuliranje "velikog praska" kojim je nastao svemir.
Hakeri, medjutim, ipak nisu uspeli hakirati posljednji računar, ali su ostavili svoju poruku ispisanu na grčkom.
Naucnici upad ocenjuju kao izuzetno opasan, a zbog napada internet stranica cmsmod.cern.ch, koja se odnosi na Compact Muon Solenoid Experiment (CMS) više nije dostupna.
Sudarom protona i do novih metoda lecenja?!
Sudar protona u Velikom hadronskom kolajderu na institutu CERN u Švajcarskoj može čovečanstvu doneti ne samo odgovore na pitanja o istoriji i nastanku svemira već i nove metode u lečenju smrtonosnih bolesti, poput kancera, smatra Endi Parker, profesor na Univerzitetu Kembridž.
Naučnici su prekjuče uspešno pustili prvi snop protona kroz tunel dužine 27 kilometara, a 21. oktobra je zakazan prvi sudar dva protonska zraka koji zapravo simulira Veliki prasak, na osnovu čega će naučnici pokušati da dobiju odgovore na pitanja koja ih muče decenijama. Međutim, ni tu nije kraj eksperimenta jer će se ubrzanje protonskih čestica postepeno povećavati sve do 2010. godine, kada se očekuje da će ono postići maksimum, a samim tim i najviše otpuštene energije. Ceo eksperiment trajaće 15 godina.
Dr Endi Parker kaže da eksperiment može uticati i na budućnost svetske energetike, ali i medicine.
On objašnjava da bi eksperiment mogao da otvori vrata sofisticiranijim tehnikama u manipulisanju protonima, sićušnim česticama koje formiraju jezgro atoma vodonika. Ubacivanjem protona u tumore, na primer, moglo bi da se uništi maligno tkivo, a da pri tom ne dođe do oštećenja okolnog tkiva, objašnjava dr Parker. On dodaje da bi istraživanja vezana za kolajder i njegove rezultate mogla da pokažu naučnicima kako da proizvode odgovarajuće supstance koje bi mogle da se koriste u borbi protiv bolesti kao što je ptičji grip. Ukoliko bi naučnici uspeli da otkriju kako da kontrolišu protone, to znanje bi se moglo iskoristiti i u rešavanju problema radioaktivnog otpada, pri čemu bi unutrašnja struktura ovog otpada mogla da se menja kako ne bi bio štetan.
Ceka li nas smak sveta?!
У великом хадронском колајдеру, акцелератору који је прављен више од 14 година научници ће покушати да створе услове какви су постојали трилионити део секунде после Великог праска, у ком је настао свемир и како би открили такозвану „Божију честицу" - Голдстонов бозон од које је настао читав Универзум.
E.P. Izvor: "Pravda"
Научници лабораторије познате као CERN градили су више од 14 година овај џиновски акцелератор, уређај у коме се атомске честице крећу огромном брзином, сударају, цепају и ослобађају огромну количину енергије. Колајдер се налази у џиновском тунелу пречника 27 километара, на дубини од 100 метара, а за његову изградњу потрошено је око 9,5 милијарди долара.
Е сад, а смак света? Реална опасност С обзиром на то да овај, или било какав сличан колајдер никад пре није тестиран, могућ је и другачији сценарио од оног коме се научници надају. Постоји могућност (вероватноћа је 51% - 49% у корист научника) да ће оволика количина енергије проузроковати црну рупу. Уколико би се то десило сценарио би био гори од сваког описа Судњег дана, је би црна рупа усисала огромно парче простор-времена, и прогутало ЦЕРН и околину, али и читаву планету и Сунчев систем.
У ЦЕРН-у верују да, ако и постоји могућност да настану црне рупе, оне би биле стабилне и не би губиле енергију. Физичари чак мисле да би настанак такве црне рупе отворио ново поглавље у физици честица. Ако у међувремену, не отвори ново поглавље у историји галаксије.
Уз овај буквално најцрњи сценарио, нови акцелератор изазива и читав низ других страхова. Тако постоји забринутост да би на њему могло доћи до настанка мистериозних странгелета, магнетних монопола, вакуумских мехурова или космичког зрачења које би уништило наш свет. Праве астрономске црне рупе подразумевају део простора где је гравитационо поље толико јако да чак ни светлост не може да га напусти.
Црква се наравно противи, а најављено је и окупљање више хиљада људи испред ЦЕРН-а, у знак протеста, јер су део новца потребан за ова истраживања наводно обезбедиле секте.
Многи научници сматрају да до смака света може доћи, па су упутили тужбу Европском суду за људска права, иако научници који раде на том пројекту, тврде да Земља неће бити изложена већој опасности, него што је и иначе када космички зраци ударе у њену површину.
Не брините
Сања Цоља, астролог, тврди да данашњи дан није нимало критичан, али да треба да се бринемо целе наредне године за судбину планете.
- Што се тиче данашњег експеримента, он ће проћи потпуно безопасно. Ништа се не дешава планетарно битно, да би тај експеримент могао да има неког одзива на свет - тврди Цоља, која наглашава да се више брине неког поновљеног експеримента који ће се догодити од новембра ове године, па до краја 2009. године.
- Тада се може направити карамбол, у смислу неке промене и проблема везаних за Земљу. Ово што се данас ради није важно, али имам утисак да се то заташкава и има планова да се то пролонгира у наредних годину дана. Е, то што се буде радило у том периоду, може да буде проблематично по питању саме Земље. Али, смака света нема - изричита је Цоља. На питање каква искуства има са људима који су заинтересовани за астрологију, кад је реч о смаку света, каже да је обично зову пред Нову годину да питају да ли ће до тога доћи.
- До смака света не може да дође тако предвидиво како ми то замишљамо, јер смак света не изазива човек, већ је то престанак функционисања нечега што је природа створила. Не можемо да кажемо да ће до смака света доћи, на пример, 2012. године, јер су ранија истраживања доказала да то подразумева одумирање - каже астролог.
Колајдер у бројкама
У великом хадронском колајдеру у ЦЕРН-у ће доћи до директног судара два снопа честица које путују кроз вакуум као у свемиру.
- Сваки сноп ће се састојати од скоро 3.000 мањих снопова од по 100 милијарди честица.
- Сударање снопова ће се дешавати 40 милиона пута у секунди.
- Сноп ће кружити 10 сати и при том ће превалити преко 10 милијарди километара, што би им било довољно да стигну до Нептуна и назад.
- 3.000 километара жица и влакана ће носити информације брзином од 3.200 терабита годишње, што је равно капацитету од око 3 милијарде књига.
3 коментара:
svi ste vi budale i pustite da zivimo kako smo zivjeli!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ultras
sto budale jebavaju ale
sto budale jebavaju ale
Постави коментар